A mozgás szervrendszerének normális fejlődéséhez elengedhetetlen hogy a veleszületett vagy szerzett mozgásszervi rendellenességeket még idejében korrigáljuk. Gyermekkorban, amikor még a csontosodás folyamata zajlik, különösen fontos a gyermek ortopédia szakrendelés alkalmával történő korai felismerés és a megfelelő kezelés. Ennek köszönhetően hatékonyan megelőzhetők a felnőttkori mozgásszervi problémák.
Gyermek ortopédia
A gyermekeknél leggyakrabban előforduló ortopédiai panaszok
Csecsemőkorban különösen fontos a veleszületett csípőficam szűrése, ugyanis a diagnosztizálást követően a megfelelő kezeléssel korrigálható a csípőízület, egyúttal elkerülhető a csípőficam kialakulása. Az olyan deformitások, mint a dongaláb, valamint a befelé forduló lábfej, szintén maradéktalanul helyreállíthatók, amennyiben időben felfedezésre kerülnek.
Kisgyermekkorban (8-10 hónap) a gyermek általános járás – és mozgásképéből kiindulva tud az ortopéd szakorvos következtetni az izomzat és az idegrendszer betegségeire.
Amikor a gyermek belép a kisiskolás korba (7-11 év) a vizsgálat során az ortopéd szakorvos kiemelt figyelmet fordít a láb deformitásaira (lúdtalp), az alsó – és felső végtagok tengelyeltéréseire (X-láb, O-láb), a gerincferdülésre, valamint a csípő – és térd betegségeire.
Kamaszkorban (11-14 év) a gyermekek többnyire gerincferdülésben szenvednek. Ilyenkor kifejezetten jellemző rájuk a hanyag testtartás, ami csak még jobban ráerősít a gerincproblémákra. Ebben a korban előfordulhatnak még olyan csontosodási problémák is, mint a mellkas deformitásai. Ide tartozik az úgynevezett tölcsérmell, valamint a tyúkmell.


Gyermek ortopédia szakrendelésünket az alábbi panaszok esetén ajánlott felkeresni:
- nyakizmok merevsége
- rendellenes testtartás
- rendellenes lábtartás
- talpi fájdalom
- kezek-lábak mozgásterjedelmének beszűkülése
- amennyiben a csecsemő sokáig nem fordul meg, illetve nem kezd el mászni
- gerincoszlop oldalirányú görbülete
- púpos hát
- előredomborodó has
- hát és/vagy derékfájdalom
Ortopéd szakorvosaink az időben felismert mozgásszervi rendellenességek hatékony kezelésével járulnak hozzá a gyermek egészséges fejlődéséhez és a felnőtt korban jelentkező mozgásszervi problémák megelőzéséhez.